Why Diginesis?

We are a team of IT professionals, young and passionate about technology. Our main motivation is to stay in touch with new technologies while delivering successful projects that we can be proud of.

Diginesis is constantly looking for talented people who are interested in IT careers.

  • Looking for work experience in a company that is passionate about developing and delivering next-generation IT solutions?
  • Do you want a truly rewarding career?
  • You need opportunities to expand your skills and abilities?

Diginesis believes that unique skills, diversity and hard work should be rewarded. Contact us for specific information for the job that interests you.

Working at Diginesis

We are continually interested in talented individuals who want to advance their careers and make a difference.

Diginesis provides a motivating work environment through proper training, providing conditions for professional and career development. We recognize the individual contribution to the company.

Current Openings

Software Quality Assurance Engineer

Responsabilităţi:

  • Participare la toate activitatile proiectului pe intreaga durata a proiectului (analiza, estimare, planificare, development, testare, documentatie, livrare). Intelegerea cerintelor functionale si non-functionale
  • Asigurarea ca cerintele de business sunt corect mapate cu specificatiile functionale
  • Intelegerea si verificarea documentelor create pe parcursul proiectului: cerinte de business, specificatii de programare, documentatii de produs (help, ghiduri de instalare, etc)
  • Crearea scenariilor de testare, mentinerea si executia lor
  • Proiectarea, crearea si mentinerea mediilor de testare
  • Inregistrarea si monitorizarea defectelor si a ideilor de imbunatatire
  • Investigarea incidentelor de suport, testarea hot-fix-urilor si patch-urilor

Cerinţe:

  • Absolvent al unei facultăţi de profil tehnic
  • Cunostinte avansate in administrare sisteme de operare Windows
  • Experienta in interogarea bazelor de date SQL
  • Bune abilităţi de comunicare
  • Capacitate de analiză şi sinteză, fire responsabilă şi proactivă
  • Capacitate şi dorinţă pentru asimilarea rapidă de cunoștințe noi
  • Bune abilități de organizare, de respectare a termenelor limită
  • Cunostinte de limba engleza la nivel mediu

Constituie avantaje:

  • Experienţă în domeniul testării serviciilor software
  • Cunoştinţe în domeniul testării automate

Beneficii:
Program de lucru flexibil. Stabilitatea unei companii în continuă expansiune. Un mediu de lucru dinamic şi competitiv, bazat pe colegialitate.

Please send your CV and a latter of intention email to contact@diginesis.com and we will consider you.